گزیده کتاب خاطرات خانه مردگان(اموات) نوشته فئودور داستایفسکی

من تصور می کنم بهترین تعریفی  که می توان از انسان کرد اینست :” انسان عبارتست از موجودی که به همه چیز عادت می کند.”
………………………………………………………………………
یکبار این فکر در من بوجود آمد که اگر بخواهند مردی را نابود و خرد کنند و او را چنان به مجازات برسانند که سنگ دل ترین و متهوّرترین راهزنان نیز در برابر آن از ترس به لرزه افتند، کافی است که کاری کاملاً پوچ و مطلقاً بی فایده بدو واگذار کنند؛ درست است که کارهای اجباری فعلی کوچکترین نفعی برای زندانی و محکوم ندارد،اما در عین حال پوچ و بی معنی نیست. زندانی محکوم به اعمال شاقّه خشت می زند، گود برمی دارد،گچ می کوبد،ساختمان ها را سفید می کند،در آن کارها نوعی فکر وجود دارد و هدفی در آن هست .گاهی نیز توجه زندانی به کارش جلب می شود و می کوشد تا آن را بهتر و ماهرانه تر انجام دهد. اما اگر مثلاً او را وادارند که آبِ چلیکی را در چلیک دیگر بریزد و دوباره همان آب را به چلیک اول برگرداند، یا شن بکوبد یا توده یی خاک را از جایی به جای دیگر ببرد و دوباره از آن جا به جای اول بازگرداند ،تصور می کنم که پس از چند روز خفه خواهد شد ، یا مرتکب هزار کار خلاف دیگر خواهد گشت تا مستحق مرگ شود و از این تنزل و چنین شرمساری و چنین شکنجه ای بگریزد.
……………………………………………………………………………
کسی که حتی یکبار نیز قدرتی نامحدود نسبت به جسم و روح و خون هم نوع خود ، یا به تعبیرقانون مسیح نسبت به جسم برادر خود بدست آورد، کسی که از قدرت پست کردن موجود دیگر تا آخرین درجه ، خشنود شود، و قدرت او نسبت به دیگری به حد قدرت خداوند برسد، چنین کسی دیگر قادر نیست بر احساس خویش تسلط یابد . ظلم و خونخواری عادتی است که قابل گسترش است و رفته رفته توسعه می یابد و بر اثر گذشت زمان به بیماری تبدیل می شود.
……………………………………………………………………………
به راستی این یک تراژدی بزرگ انسانی است که پس از ده هزار سال تمدن، هنوز باید موسسه‌ی ننگینی به اسم زندان وجود داشته باشد.

 

برش هایی از کتاب خاطرات خانه مردگان(اموات)اثر داستایفسکی

کتاب خاطرات خانه مردگان
نویسنده : فئودور داستایفسکی
برگردان : محمد جعفر محجوب

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    عضویت در خبرنامه

    آخرین پست ها و مقالات سینماتیک را در ایمیل خود دریافت کنید.