نقد فیلم باشگاه مشت زنی ساخته دیوید فینچر

این فیلم جزو ۲۵۰ فیلم برتر imdb می باشد . برای خرید این مجموعه می توانید بر روی این متن کلیک کنید .

نقد فیلم باشگاه مشت زنی ساخته دیوید فینچر + دانبود

هنگام اکران باشگاه مشت زنی Fight Club در ۱۵ اکتبر ۱۹۹۹، نظرات متفاوتی درباره فیلم وجود داشت و نتوانست موفقیت زیادی در گیشه به دست آورد؛ اما وقتی فیلم به‌صورت دی‌وی‌دی عرضه شد، تماشاچیان به نکات جالب و جدید داستان پی بردند و فیلم نقدهای مثبتی دریافت کرد. با این مقاله همراه باشید تا ۱۰ نکته جالب درباره ساخته جنجالی دیوید فینچر را بررسی کنیم.

۱. ایده باشگاه مشت زنی از یک دعوای واقعی سرچشمه گرفته است

چاک پالنیک بعد از دعوایی که در اردو با دوستانش رخ داد، ایده نوشتن کتابش را گرفت. او که به صدای بلند رادیو در محل اردو معترض بود، شروع دعوا را شکل داد. هرچند صورت پالنیک کاملاً درب‌وداغان شده بود، هیچ‌کدام از همکارانش متوجه تغییری در چهره‌اش نشدند.

۲. ادوارد نورتون و دیوید فینچر باشگاهمشت زنی را با فارغ‌التحصیل مقایسه می‌کنند

ادوارد نورتون گفته بود پس از خواندن کتاب باشگاه مشت زنی Fight Club ، متوجه شباهت آن با «فارغ‌التحصیل» The Graduate شده بود. به‌خصوص که هر دو داستان درباره «جوانی پرتنش» و جستجوی قهرمان داستان برای رسیدن به خوشحالی در زندگی است. دیوید فینچر نیز شباهت این دو داستان را درباره همه آدم‌هایی که به دنبال راه درست هستند دیده بود، اما برخلاف فیلم اول، در فیلم فینچر، دنیایی از امکانات سر راه همه انسان‌ها قرار نمی‌گیرد. ابتدا قرار بود نوشتن فیلم‌نامه بر اساس نظریات این دو نفر به باک هنری نویسنده «فارغ‌التحصیل» سپرده شود، اما او با این ایده مخالف بود و درنهایت افتخار نویسندگی کار به جیم اوهلز رسید.

۳. دستمزد برد پیت هفت برابر ستاره دیگر فیلم بود

در ابتدا راسل کرو برای بازی در نقش تایلر داردن در نظر گرفته شده بود، اما در آخر این نقش با دستمزد ۱۷.۵ میلیون دلار به برد پیت رسید. ادوارد نورتون توسط فینچر و به خاطر بازی‌اش در «مردم علیه لری فلینت» The People Vs. Larry Flynt انتخاب شد. دستمزد او برای بازی در باشگاه مشت زنی Fight Club تنها مبلغ ۲.۵ میلیون دلار بود.

نقد فیلم باشگاه مشت زنی ساخته دیوید فینچر

۴. پیت و نورتون در کلاس‌های بوکس و صابون‌سازی شرکت کردند.

برد پیت حاضر شد برای بازی در این نقش، دندان‌های جلویش را بتراشد (که البته بعد از فیلم آن‌ها را درست کرد). علاوه بر این، پیت و نورتون در کلاس‌های صابون‌سازی و کلاس مقدماتی بوکس و تکواندو نیز شرکت کردند و ساعت‌های زیادی را به تماشای فیلم‌های هنرهای رزمی مختلف گذراندند.

۵. تقریباً در همه صحنه‌های فیلم یک لیوان قهوه استارباکس به چشم می‌خورد

نقد فیلم باشگاه مشت زنی ساخته دیوید فینچر

دیوید فینچر گفته بود که تقریباً در همه صحنه‌های فیلم باشگاه مشت زنی Fight Club یک لیوان قهوه استارباکس وجود دارد. ایده این کار از فیلم قبلی خودش گرفته شده بود. فینچر در «بازی» The Game برای ادای احترام به هریس سوایدز ملقب به «هگیس» فیلم‌بردار کار، در همه صحنه‌ها یک قوطی کنسرو هگیس قرار داده بود. شرکت استارباکس با این ایده تنها با یک شرط بزرگ موافقت کرد: وجود صحنه‌ای در آخر فیلم که یک کافی‌شاپ به‌طور کامل نابود می‌شود. درنتیجه، نام این شرکت جهانی در فیلم به نام تخیلی “گرافیتیکو کافی” تغییر پیدا کرد.

۶. میت لوف یک لباس مبدل چاق‌کننده مملو از غذای پرنده پوشیده بود

میت لوفبرای بازی در نقش باب حسابی از خودش مایه گذاشت. این خواننده و بازیگر، پس از فیلم‌برداری هر صحنه مبارزه با راوی The Narrator، تقاضای ماسک اکسیژن می‌کرد. او یک لباس ۴۵ کیلویی مملو از غذای پرنده پوشیده بود تا او را چاق نشان دهد. نکته دیگر درباره شخصیت میت لوف در فیلم این بود که برخلاف قانون ششم باشگاه مبارزه؛ “بدون لباس، بدون کفش”، با تی‌شرت با شخصیت نورتون زدوخورد داشت.

۷. از گرافیک کامپیوتری فیلم تایتانیک در باشگاه مشت زنی استفاده شد

نقد فیلم باشگاه مشت زنی ساخته دیوید فینچر

در صحنه‌ای که شخصیت نورتون خود را در یک غار یخی تصور می‌کند، برای بازسازی بخار نفس او، از جلوه‌های ویژه مخصوص فیلم «تایتانیک» استفاده شده است. مسئول جلوه‌های ویژه باشگاه مشت زنی Fight Club از گلوله‌ی بخار برای ساخت این صحنه‌ی رویاگونه استفاده کرده بود.

۸. واکنش واقعی برد پیت در صحنه دعوا بین راوی و تایلر داردن

قرار بود در صحنه‌ای که راوی در حال یادگیری مبارزه است، اد نورتون به‌صورت ساختگی به شانه تایلر داردن مشت بزند. درست قبل از شروع فیلم‌برداری، فینچر به آهستگی در گوش نورتون گفت که ضربه را مستقیم به گوش پیت بزند. نورتون همین کار را انجام داد و واکنش برد پیت چنین شد: «تو زدی تو گوش من؟». سرگرم‌کننده بودن این صحنه با چنین واکنشی بیشتر شد.

۹. صحنه اصلی دعوا با بازی جرد لتو به دلیل خشونت زیاد حذف شد

نقد فیلم باشگاه مشت زنی ساخته دیوید فینچر

وقتی برای اولین بار این برنده‌ی آینده اسکار را در باشگاه مشت زنی Fight Club در نقش Angel Face می‌بینیم، جایی است که تایلر مستقیم به او نگاه می‌کند. کمی بعد، انجل فیس وارد مبارزه‌ای می‌شود که به دلیل هولناک بودن بیش‌ازحد آن صحنه، از فیلم حذف می‌شود. فینچر در جایی توضیح داد که بینی انجل فیس در این دعوا از وسط باز شده بود و خون همه‌جا را گرفته بود.

۱۰. روزی اودانل در برنامه تلویزیونی‌اش قسمت حساس داستان را لو داد

در روز اکران فیلم باشگاه مشت زنی Fight Club ، روزی اودانل در برنامه تلویزیونی‌اش گفت که چند روز پیش به برنامه ویژه تماشای فیلم رفته و در این مدت نتوانسته بخوابد. نه‌تنها او از مخاطبان برنامه‌اش خواست که به تماشای فیلم نروند، بلکه قسمت حساس داستان را نیز لو داد. برد پیت بعدها این کار اودانل را “غیرقابل‌بخشش” توصیف کرد.

خلاصه داستان :

باشگاه مشت زنی یا باشگاه مبارزه یا فایت کلاب، فیلمی در ژانر درام-روانشناختی ساخته دیوید فینچر است که بر اساس رمانی به همین نام به قلم چاک پالنیک ساخته شده‌است. ستارگانی همچون ادوارد نورتون و برد پیت در فیلم نقش آفرینی کرده‌اند. «راوی» (نورتن)، جوانی پریشان حال پی می برد که به کمک مشت بازی با دست های برهنه، بیش از هر زمان دیگری احساس زنده بودن می کند. او و «تایلر دردن» (پیت) که به دوستانی صمیمی تبدیل شده اند، هفته ای یک بار با هم ملاقات می کنند تا با هم مشت بازی کنند. در حالی که افراد دیگری هم به باشگاه شان می پیوندند، محفل شان به رغم آن که رازی است بین شرکت کننده هایش، شهرت و محبوبیت یک باشگاه زیرزمینی را پیدا می کند.

گویندگان: سعید مظفری (برد پیت/ تایلر داردن) ، افشین زی نوری (ادوارد نورتون) ، کتایون اعظمی (هلنا بونهم کارتر/ مارلا) ، شایان شام بیاتی، امیر حکیمی، مهرخ افضلی، کریم بیانی، نازنین یاری، مجید صیادی و مهدی امینی

تاریخ اکران : ۱۵ اکتبر ۱۹۹۹ (کانادا)
کارگردان : دیوید فینچر
بازیگران : برد پیت ، ادوارد نورتون ، هلنا بونهام کارتر ، میت لوف و . . .
مسئول انتخاب بازیگر : لاری میفیلد
نویسنده : چاک پائولانیک
تاریخ های انتشار : ۱۵ اکتبر ۱۹۹۹
برای دانلود فیلم به صورت دو زبانه ( دوبله فارسی و زبان اصلی ) بر روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید .

BluRay 1080p – YIFY لینک مستقیم

BluRay 720p – YIFY لينک مستقيم

BluRay 480p – PAHE لينک مستقيم

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    عضویت در خبرنامه

    آخرین پست ها و مقالات سینماتیک را در ایمیل خود دریافت کنید.