معرفی کتاب

داستان این کتاب در زمان‌های دور و در کشوری نامعلوم می‌گذرد . راوی داستان ظاهراً پژوهشگری تاریخی‌ست که با کشف سند‌ی قدیمی ماجرا را برای خوانندگان روایت می‌کند. مطابق این تحقیق در سالیانی دور پادشاهی که در آستانه مرگ قرار دارد وصیت می‌کند هر 25 فرزند او در مقاطع 2 ساله پس از مرگ او بر تخت شاهی بنشینند اما نه به ترتیب سن بلکه با رأی مردم … اینگونه میشود و هر یک از فرزندان در دورۀ سلطنت خود ظلم‌های فراوانی به مردم میکند و مردم هم هر بار رنجیده‌تر از قبل به یکی به دیگر از برادران پناه می‌برند اما صورت مسئله تغییر نمیکند.

سرانجام مردم بیمار‌ترین ، زشت‌ترین و نادان‌‌ترین برادران را انتخاب می کنند تا دمی بیاسایند ، نام فرزندان شاه همگی پیشوند “دِمو “دارد و این آخری در زبان مردم شهر به “دموقراضه” شهرت یافته است . اما برخلاف تصور مردم او پس از استقرار با اتکا به هوش شیطانی و روان پر‌عقده خود حلقه خاصی را سامان میدهد و قوانین طلایی خود را به کار می‌بندد و ترکیبی از ظلم و عوام فریبی را می‌سازد.

گزیده هایی از کتاب

متن زیر سخنرانی دموقُراضه خطاب به مدیران حکومتی‌ست که در آن اصول حکومت‌ را به آنان توضیح میدهد:

1- مردم همه گوسفندند و ما چوپان : حواستان باشد ، بزرگ ترین اشتباه در حکومت، بها دادن به مردم، یا ارزش قائل شدن برای مردم است ، شما مطمئن باشید که اگر برای مردم ارزشی بیش از گوسفند قائل شوید نمی‌توانید بر آنها حکومت کنید.

2- طوری برنامه‌ریزی کنید که مردم از صبح تا شب بدوند و آخر شب هم نرسند : مردم اگر مایحتاج خود را آسان به دست بیاورند اگر وقت اضافه داشته باشند عصیان میکنند ، بداخلاقی میکنند و به فکر انقلاب و این حرف‌ها می‌افتند.

3- مردم را به دو دسته تقسیم کنید و به یک دسته حقوق و مواجب بدهید که مراقب آن دستۀ دیگر باشند ، دسته اول به طمع مواجب مرید شما میشوند و دستۀ دوم، از ترس دستۀ اول، مطیع شما و به این ترتیب مملکت خود به خود اداره میشود بی‌آنکه شما زحمتی بکشید یا دغدغه‌ای داشته باشید.

4- برای هر نقص و کاستی و کمبودتان معجونی از دلیل و حکمت و فلسفه درست کنید و به مردم بخورانید ، مردم استعداد غریبی برای خر شدن دارند ، مثلا اگر نان ندارید که شکم مردم را سیر کنید برایشان از فضیلت گرسنگی سخن بگویید.

5- این اصل را هیچ وقت فراموش نکنید که بزرگ‌ترین دشمن ما علم و دانش است و تنها راه مبارزه با این دشمن تحقیر کردن آن است ، تا می‌توانید از افراد بی‌سواد تجلیل کنید و آنها را در صدر بنشانید . مناصب مهم و بزرگ را به آنها بسپارید و به همگان نشان دهید که علم و دانش، جز بدبختی و دردسر و بیکاری خاصیت دیگری ندارد ، رمز بقای مدیریت ، انتخاب و انتصاب زیردستانی است که قدشان از شما کوتاه تر باشد.

6- دروغ گفتن هنر است ، هنری که از عهدۀ هر کسی ساخته نیست و مهم ترین اصل در این هنر داشتن جسارت است ، دروغی که با شهامت و قاطعیت و اعتماد به نفس گفته میشود از هر راستی قابل قبول‌تر است ، چرا مردم باور می کنند ؟ برای اینکه هیچ کس تصور هم نمیکند که با این قاطعیت و محکمی بشود دروغ گفت.

………………………….

او در هنگام خراب کردن نیت ساختن داشت و در ویرانی قصد آبادانی ، شاید هم دموقراضه به انتخابات دورۀ بعد فکر می کرد و اینکه مردم بهانه‌ای برای رای دادن به او داشته باشند.
………………………….

من اصرار دارم بگویم که تمام حاکمان انسان‌هایی کاملا معمولی هستند و این برخورد غیرمعمولی مردم با آنهاست که سبب میشود که به تدریج احساس برتر بودن بکنند و بلا سر جامعه بیاورند !

………………………….

حواستان باشد. بزرگترین اشتباه در حکومت بها دادن به مردم یا ارزش قائل شدن برای مردم است. شما مطمئن باشید که اگر برای مردم ارزشی قائل شوید نمی توانید بر آن ها حکومت کنید.

بهای مردم را شما معین می کنید نه خودشان اگر شما بر مردم قیمت نگذارید آن ها قیمتی بر خودشان می گذارند که هیچ جور نمی توانید بخرید و تازه این گوسفند که من گفتم بالاترین قیمت است. قیمت آدم های اندیشمند چاق و چله . قیمت بقیه مردم،حداکثر در حد پشگل گوسفند است نه بیشتر!

………………………….

پادشاه در وصیتنامه خود با صراحت هر چه تمامتر به مردم ایالت مختلف توصیه کرده بود که: حتی المکان با هم دعوا نکنید.
حکم دیگر معمول این بود که پس از مرگ او، پسرانش بر تخت سلطنت بنشینند و قدرت را در دست بگیرند و بر مردم حکومت کنند همان کار زشتی که عموم پادشاهان میکنند؛ سپردن زندگی و سرنوشت مردم، به دست فرزند یا فرزندان، بدون در نظر گرفتن رضایت مردم. لیاقت یا بی لیاقتی شاهزادگان

برای دانلود این کتاب بر روی این متن کلیک کنید .

کتاب : دموکراسی یا دموقراضه
نویسنده : سیّدمهدی شجاعی

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    عضویت در خبرنامه

    آخرین پست ها و مقالات سینماتیک را در ایمیل خود دریافت کنید.