تحلیل شخصیت لئون در فیلم لئون حرفه ای ساخته ی لوک بسون با بازی ژان رنو (1994)

این فیلم جزو 250 فیلم برتر imdb می باشد . برای خرید این مجموعه می توانید بر روی این متن کلیک کنید .

شخصيت او را جزئيات رفتاري خاص و منحصر به فردش مي سازند. عادات رفتاري بخصوصي که فقط خودش آن ها را داراست. کلاه مضحک به سر مي گذارد و عينک آفتابي گرد به چشم مي زند. موي سرش کوتاه است و هميشه هم پالتو تنش است. به ديد زدن از توي سوراخ هاي کوچک علاقه خاصي دارد و شايد براي همين است که شگردش آدامس چسباندن روي چشمي در خانه هاست. نشسته مي خوابد و شير را به هر نوشيدني ديگري ترجيح مي دهد. آدمکش است اما عواطف کودکانه دارد. سينما مي رود و با شعف بچگانه فيلم موزيکال تماشا مي کند و وسواس عجيبي هم در اتو کردن لباس هايش و تميز کردن برگ هاي گياه مورد علاقه اش دارد. در کل براي گلدانش احترام خاصي قائل است؛ شايد چون به قول خودش بهترين دوستش همين گلدان بي زبان است :

«بهترين دوستمه، هميشه شاده. هيچ سؤالي نمي کنه، مثل منه» .

از آدميزاد جماعت خير نديده و تعجبي ندارد اگر خوک ها را بهتر از آدم ها مي داند : «در مورد خوک ها بد صحبت نکن، اونا معمولاً بهتر از آدما هستند!». عروسک بازي مي کند و عروسکش هم خوک پارچه اي بامزه اي است که لئون خيلي خوب بلد است جايش حرف بزند و خُر خُر کند. به کارش وارد است و در آن «خيلي جدي» .

حرفه اي است نه مثل رئيس پليس رواني شهر که به لطايف الحيل آدم مي کشد. لئون براي کارش قوانين لازم الاجرايي دارد: «نه زن، نه بچه». دليلش را بعداً مي فهميم وقتي براي مجاب کردن ماتيلدا با حسرت و افسوس داستان عشق از دست رفته اش را بازگو مي کند. او بي دليل آدمکش نشده. همه چيز از نوزده سالگي و در پي شکست در آن عشق نافرجام شروع شده. لئون را وسوسه انتقام به اينجا کشانده و او خوب مي داند که شغل درست و حسابي و آبرومندانه اي ندارد. به قول ماتيلدا «بهترين آدمکش شهر» است و ما مي بينيم که تمام قواي انتظامي شهر هم که جمع شوند نمي توانند از پس دستگيري او برآيند اما با اين همه به خودش نمي بالد. چيزي براي افتخار کردن ندارد…

او پشيمان هست و براي همين نمي خواهد ماتيلدا آينده اي مثل خودش پيدا کند : “تو فقط يه دختر کوچولل زندگيت رو تو راه خلاف ننداز… وقتي يه نفر رو بکشي همه چيز مثل قبل نميمونه . زندگيت براي هميشه عوض ميشه ” .

لئون شکست ناپذير است مثل نامش ، مثل شير . وقتي با ناجوانمردي تمام از پشت سر گلوله مي خورد باز هم مي تواند در همان وضعيت ، انتفام ماتيلدا را از قاتل برادر 4 ساله اش بستاند . تنها دوست و معتمد لئون (به جز ماتيلدا) يعني کارفرماي او درباره ي اين رويين تنيش به او مي گويد : “تو تباهي ناپذيري . گلوله ها از تو فرار مي کنند . تو با اونا بازي مي کني ” .

لئون در نظر ماتيلدا اما نه فقط تباهي ناپذير ، که فناناپذير است . لئون در نظر او حتي بعد از مرگ هم ” بزرگترين مرد روي زمين است ” .

“دیالوگی از فیلم”

ماتیلدا : زندگی همیشه اینقدر سخته یا فقط وقتی بچه هستی اینطوریه ؟
لئون : همیشه اینطوریه …

برای دانلود این فیلم بر روی هر یک از لینک های زیر می توانید کلیک کنید.

دانلود با کیفیت BluRay 720p

در ادامه می توانید تریلر این فیلم سینمایی زیبا را مشاهده کنید .

نام :  لئون حرفه ای ( leon the professional )

کارگردان : لوک بسون

بازیگران : ژان رنو ، ناتالی پورتمن ، گری اولدمن ، دنی آیلو

2 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

2 دیدگاه

 • لئون
  ارسال شده 15 اسفند 1399 در 2:00 ب.ظ 0لایک ها

  من خیلی این فیلم و اهنگش رو دوست دارم

  • ارسال شده 9 اردیبهشت 1400 در 0:51 ق.ظ 0لایک ها

   ممنون از شما دوست عزیز بابت توجه به وبسایت فرهنگی سینماتیک و مطالب ما ، منتظر نسخه ی جدید وبسایت ما باشید.

ارسال دیدگاه

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  عضویت در خبرنامه

  آخرین پست ها و مقالات سینماتیک را در ایمیل خود دریافت کنید.