مارتین اسکورسیزی  ( زاده ۱۷ نوامبر ۱۹۴۲ نیویورک ) کارگردان،فیلمنامه نویس،تهیه کننده،هنرپیشه و تاریخدان ایتالیایی_آمریکایی فیلم و سینماست.این کارگردان شهیر سینمای آمریکا عنوان دار تمامی جوایز معتبر سینمایی دنیا  جایزه اسکار ، گلدن گلوب ، بفتا ، جایزه انجمن اتحادیه کارگردانان آمریکا ، جشنواره کن ، جشنواره فیلم ونیز  و انجمنهای مهم مختلف منتقدین آمریکا و جهان و همچنین معروفترین جایزه تلویزیونی آمریکا  جایزه امی  میباشد.

اسکورسیزی را بعنوان بهترین کارگردان زنده و معاصر دنیا پس از جنگ جهانی دوم و یکی از ۳ کارگردان برتر تاریخ سینما میدانند.کارگردانی که پس از گذشت نزدیک به ۵ دهه همچنان نامی بزرگ ،مطرح و مهم در عرصه کارگردانی سینما میباشد که اکران هر فیلم جدیدش را اتفاق مهم سینمایی دانسته و به وفور مورد ستایش منتقدین واقع میشود.
او در منطقه ایتالیایی آمریکا بنام  کویینز  در نیویورک متولد شد.تنها فرزند خانواده بود.پدرش  لوچانو چارلز  و مادرش  کاترین کاپا  هر دو در صنعت پوشاک بودند.او کودکی نحیف بود که از بیماری آسم رنج میبرد.در نوجوانی اغلب با پدرش به سینما میرفت و به آن علاقمند شد.او در رشته فیلمسازی به تحصیل ادامه داد و مدرک فوق لیسانس گرفت.
نیویورک دهه ۴۰ و ۵۰ محل جنایتکاران و گانگسترهای قومیتهای مختلف بود.اسکورسیزی در محله هایی بزرگ شد که پاتوق ایتالیایی هایی خلافکار بود و همین باعث شد تا در شخصیت او همیشه ردی از گانگستر بجای بماند.با دانستن این واقعیت که جامعه و اجتماع بیرحم است و با دانستن این واقعیت تلخ که همیشه ضعیفتر نابود میشود او رشد کرد و به فیلمسازی محبوب بدل گشت.
اسکورسیزی بهمراه فرانسیس فورد کاپولا،برایان دی پالما،جورج لوکاس و استیون اسپیلبرگ به  بچه های بداخلاق سینما  مشهور هستند.
او ۵ بار ازدواج کرد و صاحب ۳ دختر میباشد. لارین ماری  همسر اولش که حاصل ازدواجشان  کاترین  است.همسر دومش جولیا کامرون  که حاصلش  دومنیکا  است.ازدواج بعدی اش با دختر  اینگرید برگمن  بازیگر معروف سینما بنام  ایزابلا روسینی ،سپس با تهیه کننده سینما بنام  باربارا دفینا ازدواج کرد.ازدواج آخرش که تا به امروز ادامه دارد  هلن موریس  است که حاصلش  فرانسیسکا  میباشد.
 

در ادامه می توانید آثار این کارگردان را مشاهده و دانلود کنید .

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    عضویت در خبرنامه

    آخرین پست ها و مقالات سینماتیک را در ایمیل خود دریافت کنید.