نقد و بررسی فیلم کتاب سبز ( Green Book )

نژادپرست نیستم ، پس فیلمسازم!!  بهترین فیلم اسکار 2019 ایده جذابی دارد؛ تونی که یک نژادپرست امریکایی ایتالیایی است، از کار بیکار شده و از سر ناچاری و برای تامین نیازهای خانواده اش، راننده یک موزیسین سیاه پوست میشود و باید دو ماه او را در یک تور کنسرت همراهی کند .

این شروع ، نوید یک فیلم جاده ای خوب را میداد: دو شخصیت متضاد که هر کدام منافعی در سفر دارند، مجبورند مدتی یکدیگر را تحمل کنند. اما این ایده به سرعت ذبح میشود؛ جایی که ما در طول سفر اصلا با یک نژادپرست مواجه نمیشویم؛ نژادپرستی که در مقدمه فیلم، لیوان هایی را که دو کارگر سیاه پوست در آن ها نوشیدنی خورده بودند، دور میاندازد، ناگهان ناپدید میشود.

رفتارهای تونی و حرف های اطرافیانش که معتقدند تونی خیلی زودتر از دو ماه موزیسین را کتک میزند و به خانه برمیگردد، این انتظار را در ما ایجاد میکند که حداقل در ابتدای سفر، شاهد تنش های حادی بین این دو کاراکتر باشیم؛ اما تونی خیلی راحت با موزیسین کنار میاید و از کاراکترش بیرون میزند. انگار تونی از فیلم بودن فیلم آگاهی دارد و همینطور از شعارهایی که از بیرون به فیلم تحمیل شده.

گرین بوک خیلی زود دچار سندروم دفعی و ضد ترامپ سال های اخیر سینمای امریکا میشود، سندرومی که این سال ها بدجوری گریبان سینمای امریکا و همینطور اسکار را گرفته است. پس از مقدمه، فیلم تبدیل میشود به میکروفن فیلمساز برای شعارهای علیه نژادپرستی و له همجنسگرایی؛ بی توجه به نصفه کاراکترهایی که ساخته، کاراکترهایی که به مرور باورپذیری خود را از دست میدهند و گویی صاحب انگیزه هایشان نیستند.

منطق صحنه ها و روایت هم فقط یک چیز است : نشان دادن جامعه ای نژادپرست و دگم و مظلوم نمایی اقلیت ها. این پاشنه آشیل اساسی که پیش بینی صحنه های بعدی را ساده میکند، اهرم های اصلی فیلم برای همراه نگه داشتن تماشاگر کنجکاوی و تعلیق را از فیلم میگیرد.  فیلمساز در اواسط فیلم همجنسگرایی را هم به کاراکتر موزیسین اضافه میکند تا جنس منتقدین قلابی سینمای امروز که فرم را فدای شعارهای شبه اجتماعی مد روز میکنند، جور شود و به این ترتیب تیر خلاص را به فیلمش میزند.

این در حالی است که تونی ردنک ما، اصلا درباره گرایش خاص جنسی موزیسین حتی یک جمله حرف نمیزند و در قامت یک روشنفکر امروزی با این مسئله برخورد میکند، کاراکتری که حتی نامه نوشتن بلد نیست.

شبه ژانر رنگین پوست همجنسگرایی این سال های سینمای آمریکا ، چیزی شبیه ژانر نکبت سینمای یران است . سینماهای بی دغدغه و الکی که صرفا از آب گل آلود فضای سیاسی و اجتماعی ماهی دلخواه خود را می گیرند و نه سینما میفهمند و نه درکشان از گسل ها و معضلات اجتماعی عمیق است . جالب اینجاست که گاها این نوع برخورد با نتیجه عکس دارد . نمونه اش فیلم دیگری مثل گرین بوک که مورد توجه قرار گرفت و سینما را برای همین شعارها میکروفن کرده بود . بلکنلزمن که تحملش بیش از سی دقیقه ممکن نیست فیلمی که اتفاقا برخلاف ظاهرش ضد سیاه پوستان است .

برای تماشای تریلر این فیلم روی این متن کلیک کنید .

برای دانلود این فیلم بر روی هر یک از لینک های زیر می توانید کلیک کنید.

دانلود با کیفیت BluRay 1080p            دانلود با کیفیت BluRay 720p             دانلود با کیفیت BluRay 480p

نام : کتاب سبز ( Green Book )

کارگردان : پیتر فارلی

بازیگران : ماهرشالا علی ، ویگو مورتنسن ، نیک وللونگا ، لیندا کاردلیانی

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    عضویت در خبرنامه

    آخرین پست ها و مقالات سینماتیک را در ایمیل خود دریافت کنید.