نقد و بررسی فیلم سینمایی 1917 ساخته ی سام مندس

فیلمی ضدجنگ و درعین‌حال همنفس با رزمنده ، تلخ اما صمیمی ، غریب و همزمان آشنا !

توجه مندس از اولین اثرش یعنی «زیبایی امریکایی» با مضمونی جذاب، فضای فرمی بود. نکته‌ای که در دومین فیلمش «راهی بسوی تباهی» نمود بیشتری داشت. دو فیلمی که دو اسکار فیلمبرداری نصیب پیرمردی اخمو اما صاحب سبک بنام «کنراد هال» کرد.

این همکاری موفق نشان میدهد که دوربین، قاب، نور و سایه، مسئله مندس بوده‌است. موفقیتی که با «راجر دیکینز» کبیر دوباره جان گرفته. سبک دوربینی که در اسکای فال  هم، مجموعه جیمزباند را یک سر و گردن بالاتر می‌برد . اینجا تمام هنر مندس و دیکینز، برعکس عمده آثار مبتنی بر پلان-سکانس، نه خودنمایی تکنیکی، بلکه پنهان کردن دوربین و اجرا است. برای اینکار نه تنها حجم قصه به حداقل رسیده، بلکه همدلی ما را معطوف به یک نقطه و یک شخصیت کرده‌اند.

تنها وظیفه تماشاگر «حضور» بیواسطه در دل ماجراست. در زمان و مکانی معین و غیرقابل گریز ! سال ۱۹۱۷، خاک فرانسه، تقلا برای نزاع ، بدون آشنایی ، در برهوت کامل ، بی پرچم ، بسوی جبهه‌ای نامعلوم .

مثل لحظه‌ای حیاتی که سرباز داستان (که تا آنجا حتی نام کوچکش را نمیدانیم) با یک نگاه به خاکریز سفید، فنای خود را تنها راه نجات هزاران نفر میابد. روبه دوربین و دلگرم به موسیقی «توماس نیومن» .

یک ازخودگذشتگی شعارگونه که در آن نقطه از فیلم، نه تنها شعاری نیست بلکه کاملاً منطقی جلوه می‌کند . ما که با چشم بازکردن او در میان دشتی پرگل به میان داستان پرتاب شده‌ایم، در پایان فیلم در دشتی سرسبز دوباره چشم برهم می‌گذاریم . همه ما باهم این کابوس را پشت سرگذاشته‌ایم . همه ما باهم درکنار فیلمساز این عیش دیوانه‌وار را چشیده‌ایم . همه باهم دراین آتش افروزی شریکیم . همه باهم درپی یافتن راهی برای بازگشت به خانه‌ایم (حتی اگر مثل شخصیت اصلی این امید را سرکوب کرده باشیم) .

و البته همه ما باهم از بند دوربین، قاب، نور و سایه خارج می‌شویم ! این است روش منحصربه‌فرد فیلمساز در اثبات پوچی جنگ. نفیِ شکوه جنگ با سرکوب کردن میل به خودنمایی تکنیکی بدست آمده است .

یکجور درویش مأبی رندانه که بدون حشر و زواید، در دستان شطرنج بازی قَدَر، تنها با تمرکز به میز بازی بدست آمده است .

برای تماشای تریلر فیلم سینمایی 1917 بر روی این متن کلیک کنید .

برای دانلود این فیلم بر روی هر یک از لینک های زیر می توانید کلیک کنید.

دانلود با کیفیت BluRay 1080p            دانلود با کیفیت BluRay 720p             دانلود با کیفیت BluRay 480p

نام : 1917

کارگردان : سام مندس

بازیگران : جرج مکای ، دین چارلز چپمن ، ریچارد مدن ، بندیکت کامبربچ ، کالین فرث

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    عضویت در خبرنامه

    آخرین پست ها و مقالات سینماتیک را در ایمیل خود دریافت کنید.