استیون اسپیلبرگ یکی از بزرگترین کارگردان های تاریخ سینما و برنده سه جایزه اسکار است.
اگر بخواهیم در وصف ایشون و تاثیر شگرفی که توی سینمای آمریکا گذاشته صحبت بکنیم باید چندین صفحه بنوسیم . کسی که با فیلم ماندگار آرواره ها پایه گذار بلاک باستر بود (البته نوع خوب و باکیفیتش). جالب اینجاست که کوسه ی اون فیلم قرار بود یه روبات باشه که تو همون روزهای اول فیلمبرداری خراب میشه و گروه مجبور میشه بدون کوسه فیلم رو ادامه بده و اینجا اسپیلبرگ از خلاقیت خودش استفاده می کنه و تمام نماها طوری گرفته میشه که حضور هولناک کوسه توی فیلم احساس بشه ولی کوسه دیده نشود .
کسی که یکی از بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینما رو با نجات سرباز رایان به ما هدیه داد. تام هنکس تو  یه مصاحبه می گفت که برای یکی از سکانس های اول فیلم ، اسپیلبرگ ماه ها برنامه ریزی کرده بوده ولی روز فیلمبرداری موقعیت خورشید باعث میشه که نتونه نمایی که می خواسته رو بگیره. در نتیجه حدود ۲۰ دقیقه از گروه خداحافظی می کنه و میره تنها به این موضوع فکر می کنه و وقتی برمی گرده سکانس ابتدایی نجات سرباز رایان رو خلق می کنه.
همونطور که گفتم اینجا نمیشه از تک تک شاهکارهاش و تاثیری که روی سینما گذاشته صحبت کنم. همین بس که خیلی از کارگردان های بزرگ و موفق نسل جدید همیشه از اسپیلبرگ به عنوان یکی از الگوهاشون یاد کردن. کارگردان هایی مثل دنیس ویلنیو و کریستوفر نولان.
به هر حال از کسی که از دوستان صمیمی کوبریک بوده انتظار کمتر از این هم نمیره
پیشنهاد می کنم مستند «اسپیلبرگ» رو حتما ببینید. پر از نکته های جذاب درباره خودش و فیلم هاشه. این که چرا تو اکثر فیلم هاش پدر حضور نداره و خیلی مسائل دیگه.

سخنانی از ایشان:

– بیشتر مردم فکر می‌کنند سن‌وسال تعیین‌کننده‌ی میزان اطلاعات و آگاهی شما نسبت به موضوعی است. این تفکر کاملاً اشتباه است، چون من فکر می‌کنم که شاید پنج سال پیش بیشتر از حالا می‌دانستم.

– وقتی می‌خواهم ترس ایجاد کنم، این کار را فقط در قالب یک هشدار انجام می‌دهم. به بازیگر می‌گویم: «قصد دارم این نما را فوقش در سه برداشت بگیرم.»

 

در ادامه می توانید آثار این کارگردان را مشاهده و دانلود کنید .

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    عضویت در خبرنامه

    آخرین پست ها و مقالات سینماتیک را در ایمیل خود دریافت کنید.